V pátek 29. listopadu zavítali naši žáci třetích tříd na exkurzi do Poličky. Jednalo se o dvě výstavy, které nás velmi zaujaly. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o hmyzí říši i o nejstarší tradici stavění betlémů. Díky poutavému vyprávění obou průvodkyň i tvořivých a hravých aktivit jsme získali spoustu zážitků.
Říše hmyzu nás zavedla mezi neobyčejné brouky, ploštice, motýly, kteří jsou zároveň hrdiny z knih Ondřeje Sekory. Se zaujetím jsme pozorovali pracovité mravence, berušky, kobylky i tajemné světlušky. Velká hmyzí herna plná badatelských, pohybových, tvořivých aktivit nás pozvala mezi hmyzí umělce, lovce i škůdce. Zhlédli jsme pestrou tvorbu Ondřeje Sekory včetně jeho sportovních a novinářských zájmů. K vidění byly originály Sekorových ilustrací nejen z knih o Ferdovi, velké loutky, animovaný film. Nakonec se všichni mohli sami stát broučky a beruškami a poznávat svět jejich očima. Propojení přírody s uměním bylo unikátní.
Druhá výstava betlémů Poličska a Bysterska Hej mistře, vstaň bystře! nás naladila na vánoční čas a nechybělo ani vlastní tvoření. Stavění betlémů je jednou z nejstarších vánočních tradic. Kde a kdy tato tradice začala jsme se dozvěděli právě zde. První živý betlém zinscenoval svatý František z Assisi (patron zvířat) v roce 1223 v italské Umbrii. Děti si vyslechly vánoční příběh a seznámily se s postavami, které do betléma patří. Dozvěděly se, kteří umělci tradici betlémů udržují dodnes a prohlédly si, z kterých různých materiálů mohou být vyrobeny.[